دکوراسیون

5 نکته خیلی مهم درباره رومیزی ترمه

رومیزی ترمه

آیا شما هم به رومیزی ترمه علاقه دارید؟ یا عاشق آن هستید ؟ حق دارید. این پارچه ی ارزشمند با نقوش زیبای بته جقه‌اش، بسیار چشمگیر و دوست داشتنی است .در این مقاله از چوبنی قصد داریم تا درباره انواع رومیزی ترمه حرف بزنیم. البته همان طور که بخاطر دارید قبلا در مطلبی به 10 ایده جالب رومیزی برای میز غذاخوری پرداختم که می توانید آن مطلب را هم بخوانید.

 • الیاف ترمه از چه جنسی است؟
 • از کجا بفهمیم که جنس ترمه مورد نظرمان خوب است یا بد؟
 • در طراحی ترمه از چه نقوشی استفاده میشود؟
 • اشتباهات رایج دکوراسیونی در استفاده از ترمه چیست؟
 • رومیزی ترمه چه کاربردهایی دارد ؟

الیاف ترمه از چه جنسی است؟

در حال حاضر تنها از 2 نوع الیاف در بافت ترمه استفاده میشود: 

 1. الیاف ویسکوز که پایه گیاهی دارند و به لحاظ لطافت زیاد و دوام بالا به ابریشم ویسکوز مصطلح شده اند
 2. پلی استر که پایه شیمیایی دارند

کارشناسان در این مجموعه تاکید دارند که برخلاف الیاف ویسکوز، پلی استر برای بافت ترمه اصلا مناسب نیست. تمام محصولات ترمه رضایی از جنس ویسکوز یا ابریشم گیاهی هستند. 

از کجا بفهمیم که جنس ترمه مورد نظرمان خوب است یا بد؟

به گفته کارشناسان در این مجموعه ،ارزش ترمه در زمان فعلی بر اساس معیارهای زیر تعیین می‌شود:

 • رده بندی طراحی یعنی زیبایی طرح، ظرافت نقوش و… 
 • جنس الیاف مورد استفاده در بافت ترمه
 • تعداد رنگ بافت شده
 • تراکم بافت 
 • کیفیت دوخت 
 • کیفیت ملحقات نظیر استر، لایی چسب و…

قبلا به نکات مهمی درباره طرح، نقش و جنس الیاف اشاره کردیم. تراکم بافت نیز از جمله فاکتورهای بسیار مهم برای ارزشگذاری انواع رومیزی ترمه است.

تراکم بـالای پودهای رنگـی از یک طرف ظرافت طـرح را به خوبی نمایش میدهد و از طرفی دیگر سـبب میشـود کـه تولیـد ترمـه زمانبـر و بسـیار کمتـر از پارچه هـای دیگـر باشـد. 

به همین دلیل است که ظرافـت نخهـای بـکار رفتـه و تراکـم بسـیار زیـاد پـود در ترمـه آن را بـه بافته ای ارزشـمند مشـهور کرده اسـت. احتمالا برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید که این تراکم در برخـی مـوارد تـا 480 نـخ در یـک سـانتیمتر میرسـد!

در طراحی ترمه از چه نقوشی استفاده میشود؟

احتمالا خودتان هم متوجه شده اید که المان بته جقه نقش اصلی را در طراحی انواع رومیزی ترمه دارد.

بته جقه خود انواع مختلفی دارد و در کنار ریزنقش های دیگر مثل اسلیمی، ختایی، گل شاه عباسی و … قرار میگیرد.  

راستی، داستان پشت بته‌جقه را میدانید؟

بته جقـــه نقشـی برخاسـته از درخت سـرو، درختی مقدس در آیین زرتشـت از دوره ساسـانیان اسـت کـه در گـذر زمان در پـی مقاومت، ایسـتادگی و فروتنـی خمیده شده اسـت.

بته جقه با داستان دلنشین خود، پای ثابت بسیاری از صنایع دستی نفیس ایرانی شده است. از انواع رومیزی ترمه تا کاشی و قالی و گلیم.

اشتباهات رایج دکوراسیونی در استفاده از ترمه چیست؟

بسیاری از مشتریها فکر میکنند در هنگام خرید ترمه لازم است تا ست کامل آن را خریداری کنند .مثلا رومیزی های عسلی، رومیزی جلو مبلی، رومیزی برای میز خاطره و رانر .

در حالیکه با توجه به دکوراسیون هر خانه ای گاهی میتوان فقط از یک تکه ترمه به تنهایی نیز به عنوان رومیزی یا کاربردهای دیگر آن استفاده نمود. در واقع اصلا لزومی ندارد که حتما همه رومیزی ها یک جور باشند.

آنها همچنین به این نکته اشاره میکنند که بعضی ها در انتخاب رنگ ترمه غیر اصولی عمل می‌کنند. ما فکر میکنیم که بر خلاف باور عمومی، اگر سبک چیدمان منوتون ندارید، رنگ و طرح ترمه نباید لزوما با فرش و پرده و رنگ مبل‌ها ست شود. در چیدمان های چند رنگی، ترمه جزو دسته اکسسوری‌ها قرار میگیرد.

یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد. اینکه خیلی‌ها تصور میکنند خرید ترمه فقط مخصوص دکوراسیون سنتی است.

البته قبلا در این مورد به طور کامل توضیحاتی ارائه دادیم. اگر دوست دارید که درباره کاربردهای دیگر ترمه، انتخاب رنگ و روشهای استفاده از آن در دکوراسیون مدرن و سنتی بیشتر بدانید، تماشای ویدئو و خواندن مقاله زیر را به شما توصیه میکنیم.

این روزها متاسفانه طرح های پرطرفدار که پس از صرف ماهها وقت عرضه میشوند با بی مهری مورد کپی قرار میگیرند و با کیفیت نازل ارائه میشوند. تولید انبوه این محصولات بی کیفیت باعث اسیب به این هنر میشود .

آنها میگویند که برای پاسداری از این هنر گرانبها، تمامی طرح های ترمه رضایی یزد در اداره مالکیت معنوی به ثبت رسیده و برای اطمینان از حفظ حقوق و رضایت همراهان هنردوست، محصولات ترمه رضایی تنها در فروشگاهها و نمایشگاههای مورد تایید که در وبسایت این مجموعه معرفی شده اند، عرضه میگردند.

رومیزی ترمه چه کاربردی دارد

برای تکمیل طراحی داخلی، لازم است تمامی میزهای خانه از میز جلو مبلی گرفته تا میزناهارخوری و میز خاطره، به روش های شکیل و هوشمندانه تزیین شوند، شاید رومیزی یکی از کوچک ترین قسمت های دکور خانه ی شما باشد، اما این مورد، از میزان اهمیت انتخاب صحیح آن چیزی کم نمی کند و لازم است یادآور شویم از آن جا که غالب میزها برای پذیرایی استفاده می شوند و یکی از اصلی ترین مراکز کانونی نقطعه ی دید به حساب می آیند، هرگونه نقص و کمبودی در انتخاب درست یک رومیزی مناسب به صورت برجسته ای خود را بروز خواهد داد.

رومیزی ترمه ی برای تزیین اپن

اگر دیداپن آشپزخانه بیشتر از میزها نباشد، کمتر آز آن نیست. بنابراین دیزاین این قسمت نقش مهم و تاثیر گذاری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما دارد، استفاده از پارچه ی نفیس و محکم ترمه، با نقش و رنگ اصیل که با طرح های زیبایی سرمه دوزی شده باشد، به تنهایی یا همراه با یک گلدان زیبا و شکیل، در این قسمت می تواند اپن ساده ی شما را به یک اثر باستانی فاخر تبدیل کرده و حسی از اصالت را در خانه ی شما تداعی کند.

رومیزی ترمه برای دیزاین میز خاطره

برای تزیین میزهای خاطر، چه گزینه ای بهتر از رومیزی ترمه می شناسید؟ معمولاً روی میز خاطر یک یا دو عکس از پدربزرگ و مادر بزرگ ها قرار می گیرد، این عکس ها یادآور قسمتی از گذشته ی ما هستند و برای تزیین گذشته، بهتر است از عنصری کمک بگیریم که در گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بوده و در اینجا، این عنصر همان ترمه است.

رومیزی ترمه در سبک کلاسیک

در یک دکوراسیون به سبک کلاسیک هم به راحتی می توانید از رومیزی ترمه که با طرح های سنتی مانند بته – جقه یا مدرن مانند انواع گل ها سرمه دوزی شده باشد، استفاده کنید. سرمه دوزی حالت لوکسی را روی ترمه ایجاد کرده و آن را برای هم خوانی بیشتر با سبک کلاسیک آماده می کند.البته طرح های جدید رومیزی های ترمه با بهره گیری از رنگ های شادتر و پویاتر و استفاده از رنگ های متوع در یک طرح آن ها را برای دکوراسیون های مدرن ایرانی نیز انتخابی بی بدیل ساخته است.

رومیزی ترمه برای سفره ی هفت سین

یکی از بزرگ ترین رسوم ایرانیان تزیین سفره ی هفت سین می باشد، و اغلب برای تزیین این سفره از عناصر زیبا اما سنتی کمک می گیرند تا حدی که کاربرد عناصر جدید و مدرن در تزیین آن جایگاه خاصی ندارد. استفاده از رومیزی ترمه یکی از بهترین گزینه ها برای ایجاد حس و حال سنتی اما اشرافی در سفره ی هفت سین می باشد.

رومیزی های ترمه برای میز ناهارخوری

اگر دکوراسیون آشپزخانه ی شما به سبک سنتی طراحی شده است، استفاده از یک رومیزی ترمه به عنوان تکمیل کننده ی این دیزاین بی نظیر است. علاوه بر این استفاده از ترمه برای میزهای غذا خوری در انواع دکورها، یک ایده ی بسیار زیبا و منحصر به فرد است. برای این منظور، این پارچه های نفیس و گران بها می توانند کل سطح میز شما را پوشش دهد و یا اینکه فقط در قلب و تاثیر گذار ترین قسمت میز بنشینند و میزبان و مهمان را غافلگیر کنند.

کلام آخر:

در این مقاله از چوبنی سعی کردیم تا انواع رومیزی ترمه را از نظر جنس ،طرح ، نقش و کاربردی معرفی کنیم. علاوه بر این به نکات مهمی درباره اشتباهات رایج انتخاب و استفاده از انواع رومیزی ترمه اشاره کردیم که ممکن است در مورد شما نیز صدق کند .البته که انتخاب ترمه بیش از هر چیز سلیقه ای است. همچنین به طور کامل توضیح دادیم که چگونه میتوانید رومیزی ترمه خوب را از جنسهای معمولی تشخیص دهید. و در آخر به کاربردهای رومیزی ترمه اشاره کردیم.

مطالب مرتبط

چگونه یک میز ناهارخوری خوب بخریم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *