دکوراسیون

همه چیز درباره صندلی ماشین کودک و تاریخ انقضا آن

babychair

از لوازم ضرورری سیسمونی نوزادن علاوه بر کالسکه و تخت خواب ، صندلی کودک است که پیشنهاد می کنیم در خرید آن نهایت دقت را به خرج دهید. نوزادان هم عاشق این وسیله هستند . چون اکثرشان شیفته گشت و گذار با ماشین هستند.

خرید صندلی ماشین کودک بهترین و مناسب ترین راهکار برای محافظت از کودکان در حین رانندگی است. کودکان به هنگام بروز خطرات مثل تصادف، درک بالایی از شرایط محیطی خود ندارند، در نتیجه این احتمال زیاد است که در زمان وقوع حادثه، آسیب جدی ببینند. به همین خاطر، خرید بهترین صندلی خودرو کودک می تواند آن ها را از خطرات احتمالی دور کند. همراه ما باشید تا در ادامه اصول و نکات خرید بهترین صندلی ماشین کودک را بررسی نماییم.

انتخاب صندلی ماشین کودک با توجه به سن نوزاد

قبل از خرید صندلی ماشین کودک به این موضوع توجه داشته باشید که می خواهید کدام نوع صندلی ماشین را تهیه کنید. صندلی خودرو نوزاد یا صندلی خودرو کودک برای بازه سنی 8 تا 10 سال؟! مسلما کارایی و وزن قابل تحمل این دو نوع صندلی ماشین با هم متفاوت است.

برای مثال، صندلی های خودرو نوزاد برای محافظت از نواحی مهم بدن (مانند سر و گردن) طراحی می شوند و حداکثر وزن قابل تحمل آن ها 10 کیلوگرم است. اکنون برای اینکه انواع صندلی خودرو کودک را براساس گروه سنی بشناسید، به موارد زیر توجه کنید.

  • گروه (0):مناسب برای نوزاد از زمان تولد تا وقتی که به وزن 10 کیلوگرم می رسد.
  • گروه (0+):مناسب برای نوزاد از زمان تولد تا وقتی که به وزن 13 کیلوگرم می رسد.
  • گروه 1:برای کودکان 9 تا 17 کیلوگرم مناسب است.
  • گروه 2:برای کودکان 15 تا 25 کیلوگرم مناسب است.
  • گروه 3:برای کودکان 25 تا 36 کیلوگرم مناسب است.

صندلی ماشین کودک باید دارای تشک نرم باشد

برای نگهداری زمان طولانی مدت کودکان در صندلی ماشین کودک آن ها نباید احساس تعریق کرده و به هنگام رانندگی حواس شما را پرت کنند. چون این تعریق باعث می شود تا پوست بدن آن ها واکنش نشان دهد، سلامتی کودک تان در خطر بیافتد و یا به طور مداوم گریه کنند. برای جلوگیری از این شرایط می بایست به تشک صندلی خودرو توجه ویژه نمایید.

برای مثال، تشک های صندلی خودرو کودک کیکابو kikka boo برای محافظت از پوست کودکان بسیار مناسب است. زیرا روکش این صندلی خاصیت نفوذپذیری هوا دارد و در پی ساعت های طولانی استفاده از آن، کودک اذیت نمی شود و کاملا راحت است.

تطابق صندلی ماشین کودک با محیط داخل ماشین شما

اگر خودرویی دارید که فضای داخلی آن کمی کوچک است، مسلما نباید به سراغ صندلی ماشین کودک بزرگ بروید تا مجبور باشید که مدام صندلی های اصلی ماشین خود را جابه جا کنید. البته انتخاب صندلی های بزرگ ماشین کودک نیز برای سلامت کودک شما مضر خواهد بود.

چرا که صندلی بزرگ می تواند برای کودکان  خطرساز باشد و شما متوجه اذیت شدن او نباشید. بنابراین، به هنگام خرید بهترین صندلی خودرو برای کودک تان به ابعاد متناسب آن توجه داشته باشید. ابعاد صندلی خودرو کودک باید به حدی باشد که کودک بتواند دست و پای خود را تکان بدهد.

صندلی خودرو نوزاد باید کمربند لطیف داشته باشد

از آن جایی که نوزادان تازه متولد شده پوست نازکی دارند، کمربند صندلی ماشین کودک و باید نرم و لطیف باشد تا به پوست آن ها آسیب دلخراشی وارد نکند. دلیل ضخیم نبودن کمربند صندلی خودرو را به هنگام ترمز ماشین متوجه می شوید. چرا که با ترمز گرفتن خودرو، کودک شما به سمت جلو کشیده می شود و در صورت ضخیم بودن جنس کمربند، پوست کودک تان خراشیده خواهد شد.

صندلی خودرو کودک باید به راحتی نصب شود

صندلی ماشین کودک همانند کالسکه مسافرتی نیست و نیاز به نصب در خودرو دارد. به همین خاطر، به هنگام خرید و دریافت صندلی خودرو کودک باید دارای دفترچه راهنمای نصب باشد. غیر از این، در مشخصات این دسته از محصولات ایمنی برای کودکان و نوزادان، به نحوه نصب آن ها اشاره شده است که شما می توانید با توجه به آن دستورالعمل ها می توانید صندلی خودرو کودک را در در فضای ماشین خود نصب کنید.

برای مثال، صندلی ماشین ببکو مدل لوتوس bebeko lotus به دو صورت در فضای داخل خودرو نصب می شود. این نوع صندلی ماشین برای کودکان به دو صورت، با ایزوفیکس و کمربند ایمنی خودرو قابلیت نصب و تعبیه دارند.

کمربند صندلی ماشین کودک دارای 5 نقطه اتصال می باشد

همان طور که در ابتدا بیان کردیم، صندلی خودرو نوزاد و کودک برای محافظت کامل از سلامت کودکان در حین رانندگی استفاده می شود. به همین خاطر، کمربند صندلی آن ها باید در کل دارای 5 نقطه اتصال باشد تا کودک به راحتی بتواند به قسمت عقبی صندلی تکیه کند.

همچنین کمربند صندلی خودرو کودک باید به گونه ای طراحی شده باشد که کودک نتواند آن را باز کند و از روی صندلی بیافتد. به همین خاطر، بهترین صندلی خودرو کودک گزینه ای است که دارای 5 نقطه اتصال (دو نقطه اتصال در قسمت دست ها، سه نقطه اتصال در قسمت پاها و بین دو پا) باشد.

صندلی خودرو کودک باید قابل شستشو باشد

صندلی ماشین کودک نباید همانند صندلی خودرو افراد عادی باشد. چرا که احتمال کثیف شدن صندلی خودرو کودک خیلی زیاد است. به همین خاطر، روکش آن ها باید به راحتی و آسانی جدا شود تا والدین بتوانند هر چند وقت یکبار، آن را جدا کنند و به شستشو و تمیز کردن روکش بپردازند. در نهایت، تمیز بودن روکش صندلی برای سلامت کودک شما مفید خواهد بود. پس جدا کردن روکش از صندلی خودرو کودک ، قابلیت مهمی است که باید به آن توجه داشت.

مناسب ترین صندلی خودرو کودک قابل تنظیم است

صندلی هایی که قابلیت تنظیم به حالت های مختلف دارند، به طور معمول برای انواع رده های سنی مناسب می باشند. از همین رو، با افزایش سن نوزاد نیازی نیست که صندلی خودرو نوزاد را کنار بگذارید و یک صندلی خودرو دیگر برای کودک تان تهیه کنید.

علاوه براین، صندلی های ماشین کودک به صورت رو به جلو نیز قابل نصب و تنظیم هستند. توجه داشته باشید که گران ترین صندلی های کودک همواره بهترین آن ها نیستند. بهترین صندلی خودرو کودک، آن دسته از صندلی هایی است که با قد و وزن کودک متناسب باشد.

البته بعضی از صندلی های ماشین کودک دارای پشتی های قابل تنظیم می باشد که می توانید آن را با افزایش قد کودکتان تغییر داده و مطابق با راحتی فرزند خود تنظیم نمایید. به همین دلیل، بهتر است که به هنگام خرید بهترین صندلی خودرو کودک، علاوه بر قابلیت تنظیم خود صندلی به تنظیم پشتی آن نیز توجه کنید. چرا که در نهایت، کودک شما از انتخاب بسیار خوب و مناسب تان سود خواهد برد. برای نمونه، صندلی ماشین دلیجان مدل Airtech این قابلیت را دارد که به سه حالت تنظیم شود.

بهترین صندلی ماشین کودک دارای نشان استاندارد است

بعضی از صندلی های ماشین کودک نظیر صندلی ماشین آنجل بیبی angel baby مدل bs-05 دارای نشان استاندارد اروپا است. بنابراین بهتر است به هنگام تهیه صندلی ماشین نوزاد به نشان استاندارد آن ها توجه کنید. درست است که همه صندلی های ماشین کودک به یک منظور ساخته می شوند. اما بهترین نوع آن ها، همان صندلی است که استاندارد مجوز تولید داشته باشد.

صندلی ماشین را با ساک لوازم نوزاد و کالسکه مسافرتی ست کنید

اگر شما هم جزء آن دسته از والدینی هستید که در خرید سیسمونی به ظاهر لوازم اهمیت می دهید، بهتر است صندلی خودرو را با ساک لوازم نوزاد و کالسکه مسافرتی او هماهنگ کنید. چرا که این سه مورد معمولا در مسافرت، گردش، مهمانی و… در کنار یکدیگر استفاده می شوند. بنابراین هماهنگی ظاهری آن ها احساس خوبی را برای شما رقم می زند.

تاریخ انقضای صندلی کودک

زمانی که درحال لیست کردن لوازم مورد نیاز برای نوزاد خود هستید ، احتمالاً اولین چیزهایی که در لیست قرار می دهید، شامل کالسکه، تخت خواب و البته صندلی کودک می باشد.این موضوع بسیار مهم است و افراد معمولاً در اواخر بارداری به دنبال صندلی ماشین برای نوزاد می گردند زیرا دوست دارند از همان اول کودک خود را در آن صندلی قرار دهند.احتمالاً اطلاعات موجود را در مورد آخرین نوع صندلی های ماشین برای نوزادان مطالعه کرده اید و به پیشنهادات افراد و تجربیات آن ها در مورد استفاده از مارک های متفاوت نیز توجه داشته اید .اما سوال مهم اینجاست که آیا برای فرزند دوم نیز می توان از همان صندلی ماشین قدیمی که برای کودک اول بوده، استفاده کرد ؟ یا مثلاً می توان صندلی مخصوص کودک دوستمان را قرض بگیریم و از آن استفاده کنیم ؟جواب این سوال کاملا مشخص نیست ، گاهی اوقات می توانید و گاهی اوقات اجازه این کار را ندارید زیرا صندلی های ماشین نیز تاریخ انقضا دارند .آیا تا به حال در مورد انقضای این صندلی ها فکر کرده بودید ؟ اکنون باید نگاه عمیق تری نسبت به آن داشته باشید و با خواندن این مطلب مهم  در این رابطه اطلاعات لازم را کسب کنید.

چرا صندلی های ماشین منقضی می شوند ؟

چند دلیل وجود دارد که صندلی های ماشین باید منقضی بشوند.

1. پوسیده شدن صندلی ماشین

یکی از قسمت هایی که بیشتر از بقیه قسمت های ماشین مورد استفاده قرار می گیرد، صندلی است.حتی بیشتر از تخت خوابتان از آن استفاده کرده اید که صندلی کودک نیز مثل صندلی شما هر روز مورد استفاده قرار می گیرد .حتما متوجه شده اید که بیشتر زمان ها در حال تنظیم کردن صندلی برای نوزاد و تمیز کردن خوراکی های او هستید که روی صندلی ریخته است .اگر در مناطقی زندگی می کنید که دمای هوا بسیار بالاست، احتمال این که صندلی شما در معرض آفتاب پوسیده شود، بسیار زیاد خواهد بود .گاهی اوقات پوسیدگی ها در قسمت هایی اتفاق می افتد که اصلاً قابل دید شما نیست و تمام این ها به پارچه صندلی آسیب می زند و این می تواند یکی از دلایلی باشد که صندلی ها منقضی می شوند.این صندلی ها برای امنیت نوزاد ساخته شده اند و همیشه باید از همه لحاظ در سلامت در حد کامل باشند پس برای امنیت و سلامت بدن نوزاد حتما باید با پوسیده شدن آن شروع به تعویض کنید .

2. تغییر مقررات و استاندارد ها

آژانس های حمل و نقل و همچنین کارخانه داران مخصوص صندلی ماشین به طور مداوم در حال ارزیابی امنیت این گونه صندلی ها هستند و همچنین تکنولوژی آن ها روز به روز در حال پیشرفت می باشد که ما نیز از آن ها خبر نداریم . این موضوع به این معناست که امنیت صندلی ماشین در هر دوره معیارهای خاصی را در نظر می گیرد و ویژگی ها، مواد و تکنولوژی های جدیدتری عرضه می شود.مثلاً گاهی اوقات برای وزن کودک شما یک میز و صندلی و چند سال بعد یک صندلی دیگر پیشنهاد می شود. قانون ثابتی در این موضوع وجود ندارد پس بهتر است که همیشه به دنبال جدیدترین ها باشید تا امنیت نوزاد خود را بیش از همیشه حفظ کنید .

3. تست کارخانه دار ها محدودیت های خودش را دارد

زمانی که یک کارخانه دار شروع به تولید برند های صندلی ماشین می کند و صندلی ماشین را آزمایش می کند، قطعا معیارهایی دارد که آن را به چند دسته تقسیم کرده است و نمی تواند به طور کلی به آن صندلی نمره بدهد. آن ها اصلاً صندلی ماشین را از زاویه دید این که بعد از 17 سال هم می تواند دوام بیاورد یا نه، بررسی نمی کنند.آن ها برای هر صندلی محدوده سنی و همچنین محدوده وزن نوزاد را در نظر می گیرند و استاندارد ها را طبق این دو معیار تعیین می کنند و هرگز هیچ صندلی ماشینی برای استفاده 10 تا 12 ساله به افراد توصیه نمی شود .

4. ثبت اطلاعات

زمانی که هر محصولی را مثل صندلی ماشین خریداری می کنید ، می توانید از فروشنده بخواهید که نام صندلی شما را در سیستم ثبت کند و با این کار تمام جزئیات مربوط به محصول را دریافت می کنید . حتی می توانید آن را در دفترچه های خریداری شده نیز مطالعه کنید. در این قسمت تاریخ انقضای محصول را مشاهده خواهید کرد . نکته ای در مورد صندلی های استفاده شده کودکقبل از خرید یک صندلی یا حتی قرض گرفتن آن از دوست خود سعی کنید که تاریخ انقضای آن را در وبسایت کارخانه آن صندلی مشاهده کنید . برای امنیت نوزاد حتماً باید این موضوع را اعمال کنید و گاهی اوقات یک صندلی استفاده شده می تواند هیچ امنیتی برای نوزاد شما را به وجود نیاورد و حتی او را به خطر نیز بیاندازد . 

صندلی های ماشین چه زمانی منقضی می شوند ؟

نمی توان هیچ پاسخ کلی و دقیقی برای این سوال داد اما معمولاً به طور کلی عمر این صندلی ها بین 6 تا 10 سال بعد از تاریخ تولید می باشد . البته که استفاده کردن از یک صندلی ماشین بعد از ده سال غیر قانونی نیست اما هیچ کس نمی تواند امنیت آن را برای کودک تایید کند .

بهترین راه برای بررسی تاریخ انقضای برند های معروف این صندلی ها چیست ؟

می توانید به وبسایت این برند ها مراجعه کنید. آن ها می توانند تمام اطلاعات مربوط راجع به امنیت این صندلی ها و همچنین تاریخ انقضای آنها را به شما گزارش دهند . شاید فکر کنید که برند ها و کارخانه داران این صندلی ها برای گرفتن پول بیشتر ، این تاریخ انقضا ها را ایجاد می کنند اما باور داشته باشید که مهم ترین مسئله امنیت کودکان می باشد و حتی در نظر داشتن این موضوع آنقدر مهم است که زمانی که این صندلی را دور می اندازید ، باید حتما روی آن علامت بزنید که منقضی شده تا شخص دیگری آن را استفاده نکند .

منبع : نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *