دکوراسیون

طراحی خانه لاکچری در ایران و جهان

خانه لاکچری

اگر به خاطر داشته باشید در مطلبی تحت عنوان خانه کوچک لاکچری ،در خصوص ایده های طراحی آنها صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم به خانه لاکچری در ایران و سایر نقاط دنیا بپردازیم.تصور عموم مردم بر این باور است که دیزاین دکوراسیون داخلی خانه لاکچری کاری راحت و بی‌دردسر است. در بین همه اقشار جامعه این عبارت زیاد شنیده می‌شود که: «وقتی پول خرید خانه بزرگ و وسایل لوکس و لاکچری باشد، چیدمان و طراحی زیباترین دکوراسیون راحت‌ترین کار است.»

البته که این یک دیدگاه اشتباه است. برای طراحی دکوراسیون، چه فضاهای بزرگ و ویلایی و چه کوچک نیاز به داشتن ایده و خلاقیت در کنار آشنایی حداقلی به علم دکوراسیون و اصول اولیه‌ آن است. دکوراسیون منزل را با سبک مدرن، کلاسیک یا تلفیقی، سلیقه و غریزه‌ زیبایی شناسانه طراح آن دکور، چشم‌گیر و خاص می‌کند و لوکس، مجلل و سلطنتی یا ساده بودن طراحی داخلی یک خانه تعیین کننده جلوه‌های بصری آن نیست بلکه مهارت و دقت و ظرافت کار طراح این جلوه‌ها را به نمایش می‌گذارد. بنابراین زیباترین و خاص‌ترین دیزاین یک منزل و دکوراسیون داخلی خانه لاکچری را می‌توانیم در جایی شاهد باشیم که وقت و دقت و حساسیت صرف کار طراحی شده باشد.

جذابیت‌های دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی

معماری و دکوراسیون داخلی خانه‌ لاکچری یا ویلایی همواره از جذابیت‌های علم طراحی و معماری داخلی است. تا جایی که حتی برنامه‌های تلویزیونی با این موضوع ساخته می‌شود و صفحات و وب‌سایت‌های فراوانی به این مساله می‌پردازند. یکی از علایق عموم مردم در سال‌های اخیر سرچ کردن و خواندن درباره دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی و منازل افراد ثروتمند جهان و اطلاع از جزئیات منازل آن‌ها است. این علاقه که این روزها بیشتر به چشم می‌آید از گذشته به شکل بازدید از کاخ موزه‌های سلطنتی وجود داشته و همچنان پابرجاست.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی

دیزاین و دکوراسیون داخلی خانه لاکچری زمانی مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرند که نتیجه تلاش و کار گروه‌های طراحی ماهر و کارکشته باشد. چرا که نمایش زیباترین دکوراسیون خانه‌های بزرگ و ویلایی و دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی با نمای لوکس و لاکچری، کاری اصولی و بسیار سخت است. با وجود بزرگ بودن فضا و اتاق‌ها باید در انتخاب رنگ دکوراسیون هر اتاق دقت فراوان داشت تا از بزرگی و شکوه فضا نکاهد. انتخاب وسایل نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

یکی از اصلی‌ترین تعیین کننده‌های دکوراسیون منزل، وسایل استفاده شده در دکور خانه هستند. استفاده از مبل سلطنتی، پرده‌های مجلل، اکسسوری‌های گران‌قیمت و لوکس و فرش‌های ابریشم، تمام کاری نیست که برای دیزاین خانه لاکچری و اشرافی باید انجام شود.

انتخاب درست وسایل و ابعاد آن‌ها نسبت به خانه، طوری که برای مثال مبلمان نه در سالن نشیمن کوچک باشد نه بیش از حد بزرگ، هماهنگ کردن آن‌ها با هم، ست کردن‌شان از نظر هارمونی و کنتراست رنگی و جای دادن هریک در محل درست و مناسب، نیاز به دقت، توجه و اصول علم طراحی داخلی دارد. نورپردازی در دکوراسیون داخلی خانه ‌های اشرافی و مجلل اهمیت ویژه دارد چرا که باید به شکوه و چشم‌گیر شدن وسایل، اکسسوری‌ها و فضای خانه کمک کند.

خانه لاکچری عربی

یکی دیگر از زیباترین دکوراسیون‌‌های خانه لاکچری معروف در جهان سبک عربی و دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی آن‌ها است. به طور کلی سبک زندگی عربی، به خصوص ساکنین کشورهای حاشیه خلیج فارس و شیخ‌نشین‌ها به لوکس، سلطنتی و مجلل بودن شناخته می‌شود. دیزاین منازل لاکچری عربی که معمولا خانه‌های ویلایی هم هستند تحت تاثیر دکوراسیون داخلی منازل لوکس مدیترانه‌ای و تا حدودی دکوراسیون‌ داخلی خانه‌های اشرافی یونانی و ایتالیایی است. رنگ زمینه در این سبک عربی معمولا خنثی انتخاب می‌شود و ترکیباتی از رنگ‌های سنگین‌تر مانند زرشکی و طلایی به آن اضافه می‌شود.

خانه لاکچری عربی

کف‌پوش‌های منقش و دیوارپوش‌ها در سبک دکوراسیون داخلی خانه لاکچری عربی نقش پررنگی دارند و این در حالی است که از فرش‌ استفاده چندانی نمی‌شود. المان‌های سنتی عربی عموما در قسمت‌هایی از دکوراسیون داخلی خانه‌ های اشرافی عربی به چشم می‌خورد، این بخش‌ها می‌تواند شامل، گچکاری دیوارها و ستون‌ها، مبلمان، اکسسوری‌ها یا پرده‌ها باشد. اکسسوری‌ها بیشتر دکوری‌های اشرافی و سنتی عربی هستند.

خانه لاکچری فرانسوی

دکوراسیون داخلی خانه لاکچری با ظاهری لوکس در هر کشوری سبک خاص خود را دارد و مانند سبک مینیمال یا آرت دکور از قوانین ثابت جهانی پیروی نمی‌کند. برای مثال در فرانسه زیباترین خانه‌های لاکچری و لوکس همچنان از ظرافت خاص فرانسوی تبعیت می‌کنند.

سبک دکوراسیون منازل لوکس فرانسوی که به عنوان یکی از محبوب‌ترین دکوراسیون‌های مجلل دنیا در بیشتر نقاط جهان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، در مقابل با سبک مینیمال است و سرشار از تجملات و فرم سلطنتی. در این سبک معمولا از رنگ سفید فرانسوی که با ترکیب سفید و درصد بسیار جزئی از صورتی به دست می‌آید استفاده می‌شود و رنگ‌های گرم و تند در آن جایی ندارند.

خانه لاکچری فرانسوی

استفاده از کاغذ دیواری‌های منقش و روشن نیز در سبک فرانسوی رواج دارد. وسایل خانه مانند مبلمان، در دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی فرانسوی، به شکل مبل سلطنتی و با استایلی شبیه عتیقه‌جات انتخاب می‌شوند و معمولا ظروف و دکوری‌های عتیقه نقش اکسسوری‌ها را بازی می‌کنند.

در دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی فرانسوی استفاده از پارچه‌های مخمل، ابریشم، تور برای پرده‌ها مرسوم است. برای کف‌پوش معمولا متریال چوبی یا سنگی مجلل استفاده می‌شود و قالیچه‌های ابریشمی متناسب با دکوراسیون نیز در برخی نقاط به کار می‌رود. تابلوهای نقاشی در سبک دکوراسیون لاکچری فرانسوی جایگاه خاصی دارند.

خانه لاکچری در ایران

در ایران زیباترین خانه‌های لوکس و لاکچری را می‌توان در کلان‌شهرهایی مانند مشهد، اصفهان، تبریز و حتی کرمانشاه و اهواز دید. در برخی مناطق شمال کشور مانند خزرشهر و کلاردشت و جنوب مانند جزیره‌ کیش نیز ویلایی‌های لوکس خاصی دیده می‌شود. تمام این خانه‌ها از دکوراسیون مدرن و زیبایی برخوردارند.

اما از آن‌جا که تهران به واسطه‌ پایتخت بودن و تمرکز امکانات پر جمعیت‌ترین شهر ایران است و خود به اندازه‌ یک کشور کوچک جمعیت دارد و در نتیجه اشتغال، درآمد‌ها و هزینه‌‌های زندگی نیز در آن در بالاترین سطح نسبت به دیگر نقاط ایران قرار دارد. بنابراین اگر بخواهیم لوکس‌ترین و لاکچری‌ترین خانه‌های ایران را با سبک دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی بشناسیم باید سراغ محلات اعیان نشین تهران برویم.

مانند برج چناران الهیه، برج آلتون کورت نیاوران و برج رولکس فرمانیه. در کنار آن‌ها برخی ویلایی‌های لاکچری‌نشین‌ترین منطقه‌ ایران یعنی باستی‌هیلز لواسان مانند کاخ مرمر لواسان هم هستند. اما این خانه‌ها عموما از دکوراسیون خاص هم برخوردارند. واحد‌های آپارتمانی این ساختمان‌ها عموما از معماری مدرن بهره می‌برد و در آن‌ها از امکاناتی مانند سیستم مرکزی هوشمند که کنترل سیستم سرمایشی و گرمایشی، قفل‌های مرکزی و میزان روشنایی خانه را از هر مکانی دیگر ممکن می‌سازد، برخوردارند.

داخل لابی آن‌ها از آبنماهای شیشه‌ای با نورپردازی مدرن به عنوان پارتیشن استفاده می‌شود و فضای سبز مشاعات‌شان به شکل باغ‌های ژاپنی با نرده‌های بامبو و پل‌های چوبی و سنگی دکور می‌گردد. داخل آپارتمان‌ها نیز معمولا مبلمان و وسایل در سبکی مشخص چیده می‌شود.

خانه لاکچری شریفی‌ها در دروس

یکی از خاصترین و مدرن‌ترین خانه‌های معماری مدرن ایران شاید ساختمان شریفی‌ها واقع در دروس تهران باشد. دیزاین داخلی این خانه که سبک خاص معماری آن و اتاق‌های چرخانش در جهان معماری مطرح شد، نیز به سبک مینیمال یعنی نهایت مدرن بودن و سادگی انجام شده است.

ساختمان سفید الهیه

یکی دیگر از زیباترین خانه‌های مدرن تهران ساختمان سفید است. این خانه لاکچری که یک ساختمان باز‌سازی شده و منزلی شخصی و ویلایی‌ است در منطقه‌ الهیه قرار دارد و به سبکی مدرن طراحی شده است. دیزاین داخلی ساختمان سفید نیز از وسایل به سبک مینیمال انتخاب شده که لاکچری اما ساده به نظر می‌رسد.

با بررسی خانه‌ شریفی‌ها و خانه‌ سفید و برخی نماهای داخلی از برج‌های لوکس تهران، به این نتیجه می‌رسیم که گویا در تهران، لوکس و لاکچری بودن با مدرنیته و مینیمالیسم و سادگی در هم آمیخته و از وجهه‌ مجلل دکوراسیون داخلی خانه های اشرافی فاصله گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *