دکوراسیون

صندلی اداری؛ راهنمای خرید و 5 نکته مهم

صندلی اداری

اگرهرشخص شاغل معمولی و فردی که شغل پشت میزی دارد بخواهد میانگین زمانی که روی صندلی اداری می نشیند را تخمین بزند از رقم بدست آمده متعجب خواهد شد. 40 ساعت در هفته که برابر است با 1900 ساعت در سال .  محاسبه این عدد با میانگین تعداد سال هایی که شخص کار می کند چندبرابر خواهد شد . بنابراین واضح است که هر شخص بخش زیادی از عمرش را روی صندلی می گذراند.

علی رغم این محاسبات ، برای خرید میز پول بیشتری نسب به خرید صندلی اداری هزینه می شود. این مسئله را می توان برای اتاق های کار خانگی هم در نظر گرفت . برخی از مردم بیشتر وقت خود را پشت کامپیوتر صرف می کنند تا استراحت . پس داشتن صندلی راحت و استاندارد هم برای محیط کار و هم برای خانه منطقی است .

صندلی اداری یکی از اصلی ترین تجهیزات اداری به شمار می آید که تنوع های زیادی دارد. صندلی کانتر، صندلی مدیریتی، صندلی کارمندی، صندلی کنفرانس، صندلی انتظار، صندلی اپراتور و صندلی آزمایشگاهی از انواع آن می باشند.

جنس، مدل، تم رنگی، سایز و قیمت های این محصولات با یکدیگر تفاوت دارند و شما برای فرایندهای کاری خود در برخی موارد به یک صندلی و در برخی زمینه ها به تعداد بیشتری از این محصولات نیازمند هستید.

به عنوان مثال همان طور که مشهود است قیمت صندلی های مدیریتی به نسبت صندلی های کنفرانس رقم تمام شده بالاتری را به خود اختصاص داده است، اما شما تنها به یک صندلی مدیریتی نیاز دارید درحالی که صندلی کنفرانس نیاز است با تعداد بیشتری برای اتاق های کنفرانس در نظر گرفته شود و رنج قیمتی کمتری را نیز به خود اختصاص داده اند.

صندلی اداری استاندارد ویژگی های مختص به خود را دارد. ارگونومیک بودن محصول اصلی ترین مشخصه بارز صندلی اداری است که استفاده از آن را برای تمام عموم با هر شرایط فیزیکی به بهترین شکل ممکن فراهم می سازد. نشیمن گاه صندلی اداری پارامتر دومی است که بسیار به نرمی و اندازه ارتفاع آن توجه می شود. عموماً اندازه ۱۵ الی ۱۹ سانتی برای این بخش از صندلی در نظر گرفته شده است تا به دلیل تحرک کم به لگن و ستون فقرات کاربر آسیبی وارد نشود.

همچنین بخوانید : صندلی اداری مناسب بر سلامت کارکنان چه تاثیری می گذارد ؟

ارتفاع صندلی اداری نیز باید به شکلی باشد که پا بر روی زمین قرار بگیرد و در زاویه نود درجه به راحتی قرار داده شود. صندلی های اداری از یک پشتی نرم با نوسان حرکتی ۱۰ الی ۱۳ سانتی بهره گرفته است تا در طول فعالیت های روزانه فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد. از سوی دیگر قوسی که در پشتی صندلی مشاهده می کنید به منظور پر کردن فضای خالی پشت کمر است.

قابل تنظیم بودن دسته صندلی بر اساس آناتومی بدن شما سبب می شود ساعد، بازو و دست شما به خوبی در زمان استراحت بر روی دسته صندلی اداری قرار داده شود. در نهایت پایه های چرخ دار صندلی اداری مزیت بارز این محصول برای عدم ساکن بودن پشت میز در طی فرایند های روزانه به شمار می آید.

چند نکته برای خرید صندلی اداری مناسب

مطالعات ارگونومیک زیادی انجام شده و به این نتیجه رسیده اند که یک صندلی اداری راحت می تواند کارایی شخصی که روی صندلی می نشنید را بالا ببرد . از طرف دیگر یک صندلی اداری نامناسب منجر به کمر درد، پادرد و مچ  درد می شود که در بلند مدت عواقب جبران ناپذیری برای افراد دارد.

بنابراین به جای این که به خاطر غیبت نیروی کار ضرر مالی ببینید کمی بیشتر هزینه کرده و برای حفظ سلامتی کارمند و جلوگیری از کم کاری او به علت آسیب های جسمی در اثر نشستن روی صندلی اداری غیر استاندارد یک صندلی اداری استاندارد خریداری کنید.

ویژگی های مهم صندلی اداری گردان

صندلی بخشی از دکور دفتر کار است و بیشتر مردم سعی می کنند هم یک صندلی زیبا داشته باشند و هم نگران تاثیرات صندلی روی سلامت فرد نباشند. هنگام انتخاب صندلی قبل از هر چیزی باید طراحی و ارگونومیک آن را در نظر گرفت.

پشتیبانی کمری صندلی اداری

یک صندلی گردان اداری استاندارد باید برای قسمت پایین کمر دارای پشتیبانی کمری باشد. برخی از صندلی های اداری دارای پشتیبانی کمری قابل تنظیم هستند به طوری که فرد می تواند صندلی را برای قسمت پایین کمر تنظیم کند. این ویژگی صندلی برای جلوگیری از فشارها و آسیب های کمری که به مرور تبدیل به سیاتیک می شوند بسیار مهم است.

قابلیت تنظیم صندلی اداری

تقریبا همه صندلی های اداری گردان دارای قابلیت تنظیم دسته و ارتفاع هستند. البته هنگام انتخاب یک صندلی اداری این دو قابلیت تنظیم به تنهایی اهمیت چندانی ندارند. بهترین صندلی اداری حداقل دارای 5 قابلیت تنظیم است. برخی از صندلی های اداری 14 قابلیت تنظیم دارند.

قسمت هایی که باید قابل تنظیم باشند شامل پشتیبانی کمری، عرض و ارتفاع دستی، عرض و ارتفاع پشتی، زاویه پشتی و نشیمنگاه و کنترل سفتی صندلی می شود. بیشتر این پشتیبانی ها با شماره کنترل می شوند اما برخی از آن ها هم با یک قطعه پمپی شکل شبیه پمپ دستگاه فشار خون تنظیم می شود.

پایه چرخ صندلی

همه صندلی های اداری دارای پایه چرخ هستند. اکر دفتر کارتان کف پوش فرش یا موکت دارد باید از صندلی هایی استفاده کنید که مخصوص فرش هستند. چرخیدن پایه صندلی بسیار مهم است زیرا هنگام دسترسی به وسایلی که دور از دسترس هستند مانع از کشیدگی عضلات می شود.

پایه چرخان

تمام صندلی های اداری باید پایه چرخان داشته باشند تا به راحتی بتوان به بخش های مختلف میز دسترسی پیدا کرد. اگر صندلی آزادانه نچرخد بازوها به علت کشش زیاد کوفته می شود.

پارچه صندلی اداری

پارچه صندلی اداری باید طوری باشد که بعد از ساعت ها نشستن روی آن گرم و ناراحت کننده نشود. به علاوه باید به اندازه کافی لایه زیرین داشته باشد تا فرد هنگام نشستن روی آن اسکلت صندلی را احساس نکند.

چرا کیفیت صندلی اداری مهم است؟

صندلی اداری علاوه بر کاهش کمردرد مزایای زیادی دارد. یک صندلی اداری خوب از خستگی و ناآرامی بعد از ساعت ها نشستن روی صندلی جلوگیری می کند.

تحقیقات نشان داده است کارمندانی که احساس راحتی می کنند نسبت به کارمندانی که احساس راحتی نمی کنند کارایی و بهره وری بیشتری دارند. پس نتیجه می گیریم یک صندلی راحت میزان استراحت هایی که کارمند به علت نداشتن صندلی راحت نیاز پیدا می کند را کاهش می دهد.

تست کردن صندلی اداری

مدیران شرکت ها باید قبل از خرید صندلی از کارمندان بخواهند صندلی ها را تست کنند تا بتوانند یک صندلی راحت متناسب با نیازهای کارمند تهیه کنند. مواردی که باید هنگام تست صندلی توجه کرد شامل موارد زیر می باشد:

تکیه گاه صندلی باید قابل تنظیم و متناسب با فرم ستون فقرات باشد. پشتی صندلی باید گودی کمر را پر کند.

پاها باید صاف روی زمین قرار بگیرد در غیر این صورت باید ارتفاع صندلی را تنظیم کنید.

دستی صندلی باید هم تراز با سطح میز باشد تا از شانه درد جلوگیر ی کند.

در حالت نشسته روی صندلی باید مرکز کامپیوتر درست مقابل چشم ها باشد.

پشتی صندلی باید برای راحتی بیشتر تا وسط تیغه شانه ها باشد.

در صورت امکان تشک صندلی باید مموری فوم باشد. تشک های دیگر زود از بین رفته و صندلی را غیر استاندارد می کند.

پیدا کردن یک صندلی مناسب و راحت که مانع از آسیب های جسمی می شود در داشتن کارمندان خلاق، سالم و شاد نقش بسیار مهمی دارد.

قبل از خرید صندلی از کارمندان بخواهید که صندلی های مختلف را تست کنند و مطمئن شوید که صندلی ها در بالا بردن خلاقیت و بهره وری کارمندان نقش خود را ایفا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *