دکوراسیون

خرید میز و صندلی استاندارد برای کامپیوتر یا رایانه

امروزه استفاده از رایانه برای انسان امری اجتناب ناپذیر است. هر یک از ما ساعتهای طولانی از روز را پشت کامپیوتر ها و رایانه ها سپری میکنیم. با توجه به اهمیت این موضوع لازم است که به فکر یک میز و صندلی کامپیوتر استاندارد و مناسب باشیم. چرا که عدم توجه به آن باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری برای بدن می شود. مجموعه چوبنی به شما پیشنهاد می کند این موضوع را بسیار جدی بگیرید و در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

برای استفاده از رایانه، نیازمند استفاده از میز و صندلی مخصوص آن هم هستیم. هر چند شاید بتوان رایانه را روی هر میزی قرار داد و از آن استفاده کرد؛ ولی مسلما استفاده از میز و صندلی‌های مخصوصی که متناسب با این کار طراحی و ساخته شده‌اند، کار را برای کاربر خیلی ساده‌تر و ایمن‌تر خواهد کرد و از بروز مشکلات جسمی و عوارض و درد‌هایی که ممکن است در آینده با هیچ هزینه‌ای التیام پیدا نکنند، پیشگیری می‌کند.

بیشتر میزهای رایانه در کشورمان از جنس لترون یا ام دی اف تولید می شوند. هر چند نوع شیشه ای این میزها هم در بازار وجود دارد که وارداتی هستند و بیشتر از چین وارد ایران شده اند. نوسان قیمت ارز طی یک سال اخیر موجب افزایش تقریبا سه برابری در قیمت این میزهای وارداتی شده در حالی که میزهای داخلی معمولا افزایش قیمتی بیش از دو برابر نداشته اند؛ بنابراین به گفته فعالان بازار در ماه های اخیر رفته رفته تولیدات داخلی، جای کالاهای وارداتی چینی را گرفته اند.

ارتفاع میز کامپیوتر معمولا ۷۵ سانتی متر و طول آن بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر یا بیشتر متغیر است.

در به کارگیری صندلی استفاده از کامپیوتر هم باید دقت زیادی اعمال شود و به منظور پیشگیری از عارضه ها و ضایعات بدنی غیرقابل جبران از استفاده از صندلی های ثابت و معمول ارائه شده در بازار اجتناب کرد. در حقیقت رعایت اصول ایمنی و ارگونومی در آنها کاملا ضروری است.

میز کار رایانه
میز کار رایانه از اهمیت خاصی برخوردار است. چیدمان راحت و حرفه ای قطعات فیزیکی کامپیوتر اولین رهاورد بهره گیری از یک میز کار اختصاصی است؛ البته علاوه بر چیدمان راحت و بدون دردسر، یک میز مناسب، از مشکلات ناشی از حرکت ناگهانی قطعات و حتی خرابی احتمال کامپیوتر جلوگیری می کند به طور مثال اگر یک میز کار کامپیوتر، کامل ثابت و محکم نباشد ممکن است در هنگام روشن بودن کامپیوتر و تکان ناگهانی به وسایل داخلی مانند هارددیسک (که دارای صفحه مغناطیسی دوار با سرعت دوران بالاست) به آن آسیب جدی برساند و بخشی از اطلاعات شما نابود شود.


مشخصات اصلی میز رایانه
۱ ـ ارتفاع سطح میز کار باید قابل تنظیم باشد.
۲ ـ فضای در نظر گرفته شده برای پاها در زیر میز باید مناسب باشد.
۳ ـ سطح میز کار باید به اندازه ای بزرگ باشد که جای کافی برای تمام اشیا و وسایل موجود باشد.

وسایلی که در هنگام کار بیشترین موارد استفاده را دارند، باید در نزدیکی اپراتور و در دسترس وی قرار داشته باشد و دیگر وسایل نیز باید به صورتی منظم در جای خود قرار گیرند.

اگر امکان استفاده از یک میز بزرگ وجود نداشته یا فضای روی میز کوچک باشد، می توان با استفاده از پایه متحرک مانیتور، ضمن تنظیم فواصل و ارتفاع مانیتور در بهترین حالات از فضای موجود نیز بیشترین استفاده را به عمل آورد که این وسیله با امکان چرخش ۳۶۰ درجه به دور محور خود حرکت وضعی و انتقالی، قابلیت تنظیم محیط کار را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد و در اثر افزایش قابلیت تنظیم فواصل و ارتفاعات مورد نیاز از خستگی ستون مهره ها و دیگر اندام ها جلوگیری می شود.

۴ ـ سطح میزکار نباید سفید یا خیلی تیره باشد، چون به نامساعدشدن شرایط روشنایی کمک می کند.

صندلی رایانه

وقتی قصد خرید یک کامپیوتر را داریم؛ ساعت‌های زیادی را صرف تحقیق در مورد آن می‌کنیم؛ اما برای خرید یک صندلی کامپیوتر وسواس به خرج نمی‌دهیم و اولین چیزی که فروشنده به ما پیشنهاد می‌دهد؛ را انتخاب کرده و به منزل می‌آوریم. اما بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که شما ساعت‌های زیادی روی صندلی کامپیوترتان می‌نشینید و کار می‌کنید؛ بنابراین خرید یک صندلی کامپیوتر خوب و مناسب به‌اندازه خرید یک کامپیوتر اهمیت دارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با بهترین صندلی کامپیوتر موجود در بازار آشنا شوید.

شما ممکن است نیمی از روز را بر روی صندلی کامپیوترتان بنشینید و کار کنید؛ اگر این صندلی فاقد فاکتورهای مهم و کاربردی باشد؛ بدن شما با مشکلات جدی روبه‌رو شده و به‌مرور دچار کمردرد می‌شوید و کارایی‌تان کمتر می‌شود. صندلی کامپیوتر در اندازه، شکل و قابلیت‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شود و در دسترس ما قرار دارد. برخی از آن‌ها دارای طراحی ارگونومیک هستند و باعث می‌شوند به مرور زمان دچار کمردرد و گردن درد نشویم؛ بنابراین فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در حین خرید یک صندلی کامپیوتر به آن‌ها توجه کنیم.

ارگونومیک بودن صندلی، مهم‌ترین فاکتوری است که باید در حین خرید صندلی کامپیوتر به آن توجه کنید. این صندلی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فشار را از روی اعصاب مختلف مانند نخاع برداشته در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری‌های عصبی و عضلانی را کاهش می‌دهند. این صندلی‌ها باعث می‌شوند که بدن شما در وضعیت درست و استاندارد قرار بگیرد. ساعد، مچ، کمر، گردن و سر شما در موقعیت مناسبی است؛ در نتیجه کمردرد و مشکلات حرکتی مرتبط با کار کاهش می‌یابد.مشخصات اصلی صندلی رایانه
۱ ـ دارای پشتی باشد، به صورتی که گودی کمر را در بر گیرد و (پشتی) از نظر افقی و عمودی تراز باشد.

۲ ـ چرخان باشد.

۳ ـ از هر نظر (زوایا و فواصل) قابل تنظیم باشد.

۴ ـ دارای پایه ای محکم باشد.

۵ ـ روکش آن از جنسی باشد که هوا را از خود عبور داده و سبب تعریق نشود و لغزنده نباشد.

۶ ـ لایه داخلی آن دو تا سه سانتی متر ضخامت داشته باشد.

۷ ـ دست کم عرض آن ۴۰ سانتی متر باشد.

۸ ـ چرخ آن قابلیت حرکت بر جنس کفپوش اتاق را داشته باشد.

۹ ـ ارتفاع آن با ارتفاع میز متناسب باشد.

۱۰ ـ ارتفاع نشمینگاه صندلی باید ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر پایین تر از سطح میز کار در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *